Стартира набирането на номинации за Наградата за млади изобретатели 2027
До 30 септември 2026 г. е отворен приемът на номинации за Наградата за млади изобретатели (Young Inventors Prize) 2027. Конкурсът е насочен към млади иноватори до 30-годишна възраст, чиито технологични решения допринасят за постигането на Целите за устойчиво развитие на Организацията на обединените нации (ЦУР на ООН) и имат реален обществен и екологичен принос.
Международно жури ще избере 10 финалисти “Tomorrow Shapers”, всеки от които ще получи сертификат и парична награда в размер на 5 000 евро. Сред финалистите ще бъдат определени носителите на три специални отличия, всяко с допълнителна награда от 15 000 евро, трофей и сертификат:
– Създатели на по-добро бъдеще (World Builders) – допринасят за по-добро и по-устойчиво бъдеще за всички чрез осигуряване на основни ресурси като вода и енергия и насърчават отговорен и устойчив начин на живот.
– Пазители на природата (Nature Guardians) – защитават екосистемите, растителния и животинския свят, като предлагат решения за опазване на застрашени видове – както на сушата, така и под водата, предотвратяване на увреждането на екосистемите или намаляване на въздействието от изменението на климата.
– Обединители на общността (Community Healers) – работят за преодоляване на обществените проблеми чрез решения, които създават по-справедлив и равнопоставен свят, като осигуряват равен достъп до храна, образование и достойна заетост и предотвратяват дискриминацията във всичките ѝ форми.
Ще бъде присъдена и награда Избор на публиката (People’s Choice), определена чрез публично онлайн гласуване, чиито носител ще получи допълнителна парична награда в размер на 5000 евро. Всеки финалист може да получи само едно от трите специални отличия, но може едновременно да бъде избран и за носител на наградата „Избор на публиката“.
Конкурсът е отворен за млади иноватори от цял свят, които към датата на церемонията по награждаването не са навършили 30 години. Кандидатурите могат да се подават лично от кандидатите или чрез номинация от трети лица. Не е необходимо разработките да бъдат защитени с патент, но предложените решения трябва да бъдат публично представени, оригинални, иновативни и с доказуем обществен принос.
Приемът на номинации за Наградата за млади изобретатели (Young Inventors Prize) 2027е отворен.
Краен срок за кандидатстване: 30 септември 2026 г.
Финалиститеще бъдат обявени през май 2027 г., когато ще започне и публичното онлайн гласуване за наградата „Избор на публиката“ (People’s Choice).
Церемонията по връчването на наградите ще се състои през юни 2027 г.
Можете да подадете кандидатура за участие в конкурса тук.

