СВОБОДНО ИЗПОЛЗВАНЕ НА МУЗИКАЛНО ПРОИЗВЕДЕНИЕ
Някои музикални произведения, отговарящи на определени условия, посочени в глава пета на Закона за авторските и сродните им права (ЗАПСП), могат да бъдат използвани свободно, без за тях да се дължи възнаграждение или разрешение от автор, изпълнител и продуцент. Това може да се случи по в няколко случая:
Изтекли авторски права
След изтичането на законния срок на защита на авторските права – 70 години след смъртта на автора или последния преживял съавтор на произведение, и същевременно на сродните права – 50 години след изпълнението или издаването на произведението, то става общодостъпно за всякакъв вид използване. Остават гарантирани само следните права на автора (чл. 15, ЗАПСП):
– да иска признаване на неговото авторство върху произведението;
– да иска името му, псевдонима му или друг идентифициращ го авторски знак да бъдат обозначавани по съответния начин при всяко използване на произведението;
Разбира се , след смъртта си авторът не може да „иска“ признание, но е прието, името му или творческият му псевдоним да бъдат отбелязани при използването.
Примерите за такива произведения са много, но на практика това са предимно класически и ранни джаз, суинг и др. произведения от началото на 20-ти век, тъй като авторът на най-скоро освободилите се от авторски права произведения е починал през 1943 година (преди 70 години).
Фолклорна музика
Според чл.4 на ЗАПСП, фолклорните творби не са обект на авторското право. Те нямат обособен автор и могат да се изпълняват свободно и използват за всякакви цели.
Въпреки, че са освободени от авторски права, понякога при накърняване на имиджа и доброто име на народа и народното творчество, държавата може да се намеси и да поиска дадено произведение, преработка на фолклорно произведение, да бъде спряно от разпространение, да се търси някакво морално възмездие – публично извинение или др.
ВАЖНО! Фолклорните произведения са освободени само от първични АВТОРСКИ права. Не трябва да се забравя, че когато някой изпълнител изпее/изсвири, и продуцент запише дадено фолклорно произведение, те притежават сродни права върху записа. При преработка и аранжимент на фолклорно произведение, преработващият получава авторски права върху преработката.
Използване на музика при специални обстоятелства
В глава пета на ЗАПСП обстойно са описани случаите в които не се дължи възнаграждение за използването на музика, или се дължи само компенсаторно такова.
Основни примери за такова използване, винаги с нетърговска цел, са:
– цитиране на текст на произведение;
– използване на части в новинарски емисии и предавания;
– с цел масово осведомяване;
– за учебни цели;
– временно записване в радио и телевизия за целите на медията;
– на религиозни и организирани от публичната власт церемонии;
– други действия, без икономически интерес.
Свободно е и възпроизвеждането (копирането) на музика за лични нужди, но за възможните копия авторите биват обезщетени с компенсаторни отчисления при вноса на потенциални носители на музика – касети, дискове, харддискове, записващи устройства и др.
АВТОР: Радо Михов