Първият в света патентен справочник е български!

На 12 ноември 2024 г.  в аудитория “Проф. Петър Мутафчиев и проф. Вера Мутафчиева” на НБУ се проведе кръгла маса в чест на 100 годишнината от издаването на патентния справочник на проф. Константин Кацаров.

На събитието присъстваха изтъкнати специалисти в областта на интелектуалното право и собственост. Международната Кръгла маса на тема “100 години Katsaroff’s Patent Directory. Бъдещето на патентната информация” и обедини около себе си участници от България, Швейцария, Италия, САЩ, Македония и Косово.

Събитието беше организирано от НБУ, департамент “Право” и Фондация “Константин и Зиновия Кацарови”, Женева  и  осъществено с медийната подкрепа на Националния портал за интелектуална собственост IP Bulgaria.

Конференцията беше открита от доц. д-р Ралица Костадинова, ръководител на департамент “Право” в НБУ, а след нея приветствия към участниците отправиха и доц. д-р Юлияна Гълъбинова, зам. ректор на НБУ, Цветан Симеонов, председател на Българска търговско-промишлена палата, Оля Димитрова, председател на Българското патентно ведомство и д-р Ерик Евтимов, член на УС на Фондация “Константин и Зиновия Кацарови” към Женевския университет, Швейцария.

Сред гостите на кръглата маса бяха представители, преподаватели и студенти от НБУ, студенти от други университети; много представители и служители на Патентно ведомство; Съдия Любка Петрова от ВАС; адвокати и патентни представители; адв. Милена Табакова; адв. Аглика Иванова; представители на Асоциацията на притежателите на търговски марки в България; преподаватели от Пловдивския университет; представители на Института за интелектуална собственост и иновации; представители по индустриална собственост от САЩ, Северна Македония и Косово и други.

Първият панел на конференцията беше посветен изцяло на патентния справочник, като модераторът беше проф. д-р Веселина Манева.

Проф. Венелин Цаневски, (автор на книгите “Константин Кацаров – Пътят към върха”; „България и Швейцария заедно в историята“; „България и Балканите в началото на ХХІ век“; „България и Финландия – История без край“; „Зад фасадата на българската дипломация“ и др.), сподели познания за историята на създаването на патентния справочник. След неговото включване, проф. Веселина Манева представи детайлно в презентация изданията на справочника от 1924 (първо издание) до 1957 (копие от което се притежава от БАН). Нейната презенатация беше последвана от тази на г-н Андреа Манола, директор на Кантора Katzarov SA, Женева с тема изданията на справочника от 1967 г. до днес и бъдещето на Katsarov’s manual on industrial property. Те продължават започнатото от проф. Кацаров и разпространяват създадения преди 100 първи в света патентен справочник.

Друг участник в панела беше д-р Радостина Тодорова, директор на библиотеката на НБУ, която представи дигитализираното второ издание на справочника. НБУ, заедно с помощта на Фондация Константин и Зиновия Кацарови” дигитализират изданието за до го направят достъпно до повече читате по света. Второто издание от 1926 е открито в Техническия музей в Мюнхен. 

Закриващата презентация на първия панел изнесе г-н Иван Иванов, координатор на Националния портал за интелектуална собственост IP Bulgaria, със заглавие “Справочникът Кацаров в помощ на българската индустрия”. Той разказа за опита си като Директор на Интелектуалната собственост на фармацевтичната компания Балканфарма Холдинг, успешното управление на собствеността и използването на справочника Кацаров в тези процеси за постигане на успешни решения. 

А след презентацията си връчи Наградата за принос в развитието на интелектуалната собственост в България чрез Фондация “Константин и Зиновия Кацарови” посмъртно на проф. Константин Кацаров. Наградата бе получена от  г-н Евтимов, член на управителния съвет на Фондацията. 

Във втория панел на научния форум модератор бе г-н Владимир Йосифов, дългогодишен директор в Световната организация за интелектуална собственост, Женева. Този етап бе посветен на справочника и бъдещето на патентната информация. Първият докладчик беше г-н Андрю Чайковски, директор Technology and Innovation Support Division на Световна организация за интелектуална собственост, Женева.

Участникът представи дейностите на Световната организация за интелектуална собственост в подкрепа на иновациите и креативността. Специалното участие на WIPO e висока оценка за дейността на проф. К. Кацаров, неговият първи в света патентен справочник и организаторите на събитието. 

Думата бе дадена на македонският участник в кръглата маса г-н Ванчо Дамянски, европейски патентен представител и директор на Кантора Berin IP Agency, Скопие. Гостът от Македония представи как патентните данни се превръщан в стратегически ресурс за клиентите му.

г-жа Галя Айгърова, директор на дирекция „Експертиза и закрила на изобретенията, полезните модели и промишлените дизайни” в Патентно ведомство на Република България сподели с присъстващите в детайли за информационните услуги, предоставяни от Патентното ведомство.

След нея думата получи модераторът, г-н Йосифов, който обогати представата на присъстващите студенти за интелектуалната собственост като един непознат и често пренебрегван източник на ценна информация.

В последния панел на конференцията модератор бе д-р Ерик Евтимов, а представящи участници д-р Татяна Жилова, г-н Атанас Костов, адвокат IUSautor, Пловдив и доц. д-р Силвия Цонева, департамент „Право “, НБУ. Участниците предаставиха актуални въпроси на патентното право. 

Особенно интересна бе презантацията на Европейския патентен съдия (UPC – Unified Patent Court) д-р Татяна Жилова. Тя разказа за основните положения при работата на Европейския патентен съд, неговото структуриране, интересни моменти от практиката й през първата година на страртиране на съда, както и очертаващите тенденции при неговото функциониране.

Кръглата маса беше закрита с бурна дискусия относно изкуствения интелект и бъдещето на патентната защита.

След Закриване на кръглата маса в Книжарницата на НБУ бе представен сборникът с докладите от Конференцията проведена през 2023 в чест на проф. К. Кацаров.

Библиотеката на Университета би оформила изложбен кът с издания на прочутия българин юриста адвокат и представител по индустриална собственост проф. Константин Кацаров.

Може да харесате още...